komunikacja alternatywna

W tej kategorii prezentujemy, zapewniający osobom mającym problemy z komunikowaniem się, sprzęt i oprogramowanie do tak zwanej komunikacji alternatywnej, a także oprogramowanie aktywizujące dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

 • przyciski i interfejsy

  Specjalne przyciski i interfejsy mają służyć osobom niepełnosprawnym ruchowo do sterowania urządzeniami, albo zastępują przyciski myszy komputerowej. Bardzo często używa się ich jako uzupełnienie urządzeń zastępujących myszkę.

 • komunikatory

  Komunikatory to urządzenia, których zadaniem jest zapewnić komunikację osoby niepełnosprawnej z otoczeniem. Są to urządzenia niezależne od komputera, mające za zadanie wspomóc komunikację. Nagrywa się na nie wiadomości (słowa, zdania), które można następnie odtworzyć poprzez naciśnięcie przycisku. Każdy komunikat może być odtwarzany dowolną ilość razy.

  Komunikatory mogą zawierać od jednej po kilkaset wiadomości. Dzięki tym urządzeniom osoby niemówiące lub mające problemy z mową mogą przekazać istotne informacje np. o sobie, o ważnych wydarzeniach, wyrażać swoje potrzeby, pragnienia, emocje, myśli, czy uczestniczyć w dyskusji. Ponadto komunikatory pozwalają na weryfikację wiedzy. Dzięki nim uczniowie mogą odpowiadać na lekcjach, zwiększają autonomię.

 • oprogramowanie wspomagające komunikację

  Oprogramowanie wspomagające komunikację alternatywną przeznaczone jest dla osób mających problemy z mówieniem. Oprogramowanie można zainstalować na komputerze, tablecie, telefonie dzięki czemu urządzenia te stają się narzędziem komunikacji. Bazy symboli sprawiają, że programy te są dostępne również dla osób nie potrafiących czytać i pisać. Syntezator mowy pozwala zaś osobie niemówiącej na głosowe wyrażanie swoich emocji, potrzeb, opinii, poglądów oraz dyskusje na dowolne tematy.

  Różne opcje dostępu do programów za pomocą myszki, klawiatury, ekranu dotykowego, pojedynczego przycisku, sterowania wzrokiem sprawiają, że aplikacje te mogą być obsługiwane przez osoby z różnymi dysfunkcjami. Bogactwo funkcji sprawia, że programy te są nieocenionym narzędzie współpracy nauczyciela i niepełnosprawnego ucznia.

   

 • syntezatory mowy

 • oprogramowanie aktywizujące i edukacyjne

  Niektóre dzieci ze względu na ograniczenia ruchowe lub poznawcze mają trudności w posługiwaniu się plasteliną, farbkami, kredkami czy długopisem. Takie dzieci mogą skorzystać z różnego rodzaju programów multimedialnych, które można obsługiwać nawet jednym specjalnym przyciskiem, dzięki czemu dziecko nawet z większą niepełnosprawnością ruchową może samodzielnie rysować, malować, układać puzzle, uczyć się liter, cyfr, kształtów, kolorów, a nawet grać w różne gry.

  Oprogramowanie aktywizujące i edukacyjne wszechstronnie wspomaga rozwój dziecka z niepełnosprawnością, dając mu narzędzia do twórczego działania, a tym samym zapewniając poczucie sprawstwa. Dziecko uświadamia sobie, że posługiwanie się myszką i innym oprzyrządowaniem związanym z programem wywołuje określony efekt na ekranie komputera. Programy przyczynowo-skutkowe, do łatwego rysowania oraz różnego rodzaju gry edukacyjne rozwijają percepcję wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, wprowadzają w świat kolorów, kształtów, dźwięków, rozwijają zdolności poznawcze: myślenie, spostrzegawczość, koncentrację, uwagę, kształtują umiejętności językowe, rozwijają umiejętności szkolne: liczenie, czytanie i pisanie.

  Poza tym oprogramowanie multimedialne stanowi również doskonałe uzupełnienie pracy nauczyciela pozwalając na uatrakcyjnienie zajęć, dostosowanie programów nauczania, atrakcyjne narzędzie utrwalania przyswojonej wiedzy i umiejętności. Ogólnie można więc powiedzieć, że programy aktywizujące i edukacyjne stanowią doskonałe wsparcie rozwoju dziecka, czy osoby dorosłej z niepełnosprawnością intelektualną, jak również wsparcie dla rodziców, nauczycieli i terapeutów.

 • oprogramowanie wspomagające naukę sterowania wzrokiem

  Dla niektórych osób niepełnosprawnych sterowanie wzrokiem jest jedynym sposobem, aby w pełni realizować wszystkie funkcje myszki czyli obsługiwać komputer zyskując w ten sposób większą niezależność. Jednak sterowania komputerem za pomocą wzroku trzeba się nauczyć. Do tego celu przeznaczone jest specjalne oprogramowanie, które wspomaga doskonalenie kolejnych umiejętności sterowania myszką za pomocą wzroku: od przesuwania kursora, pojedynczych i podwójnych kliknięć, po przeciąganie obiektów i realizację wszystkich funkcji myszki.

  Opanowanie umiejętności sterowania komputerem za pomocą wzroku zapewnia osobie z niepełnosprawnością ruchową większą niezależność, pozwalając na uczestnictwo w życiu społecznym: zabawę, naukę, pracę i co najważniejsze komunikację. Ponadto oprogramowanie to zawiera również narzędzie analizy pozwalające na zapisanie w postaci nagrań czy wykresów wyników sterowania. Takie narzędzie umożliwia ocenę i analizę procesu nabywania kolejnych umiejętności sterowania wzrokiem przez użytkownika, stanowiąc doskonałe uzupełnienie i wsparcie pracy nauczyciela czy terapeuty.

Strony:
Sortuj wg:
 • Komunikator Smart 128

  Smart 128 - komunikator na 768 wiadomości

  Komunikator pozwalający na zmianę ilości pól na każdym z sześciu poziomów. Wyposażony w wymienną kartę pamięci, na jednej karcie można nagrać do 768 wiadomości.

  Cena:5999.00
 • Komunikator Talara

  Talara 32 - komunikator ze zmienną ilością pól

  Komunikator z możliwością zmiany ilości pól na planszy (od 2 do 32 pól). Dzięki temu można w prosty sposób zmienić ilość oraz rozmiar pól na planszy i dostosować plansze do potrzeb osób z dysfunkcją narządu wzroku, do możliwości poznawczych lub manualnych  użytkownika.

  Cena:4999.00
 • Urządzenie do komunikacji Indi™

  Indi™ - urządzenie do komunikacji alternatywnej na bazie tabletu

  Indi to dedykowane urządzenie wspomagające komunikację alternatywną. Całość stanowią tablet z systemem operacyjnym Windows 10 Pro, w specjalnej obudowie z dodatkowymi głośnikami oraz modułem do sterowania otoczeniem na podczerwień.

  Cena:5599.00
 • Urządzenie do komunikacji Indi 7

  Indi 7 - tablet do komunikacji alternatywnej

  W przeciwieństwie do tradycyjnych tabletów, Indi 7 został stworzony w celu wspierania komunikacji alternatywnej (AAC). Zaprojektowany, tak aby użytkownik był słyszalny, w pełni odpowiada na jego potrzeby integrując funkcje takie jak sterowanie otoczeniem, podczerwień, dostęp do mediów społecznościowych oraz możliwość wysyłania wiadomości tekstowych.

  Cena:5599.00
 • Urządzenie do komunikacji alternatywnej I-110

  I-110 - urządzenie wspomagające komunikację

  I-110 to nowoczesne, dedykowane urządzenie wspomagające komunikację alternatywną, bardzo wytrzymałe, wodoodporne oraz wstrząsoodporne, z dodatkowymi wbudowanymi głośnikami.

  Cena:20999.00
 • Komunikator Tobii S32 Scan

  Tobii S32 Scan - komunikator z obsługą przycisków

  Model Scan wspomaga użytkowników przycisków – mogą oni swobodnie wybierać komunikaty korzystając z jednego lub dwóch przycisków (przyciski do nabycia osobno).

   

  Cena:4999.00
 • Komunikator z etykietami ProxTalker

  ProxTalker - komunikator działający w oparciu o etykiety

  Komunikator ProxTalker jest urządzeniem dedykowanym użytkownikom komunikacji alternatywnej (AAC), który różni się od komunikatorów o sprecyzowanym i stałym miejscu nagrania komunikatu.

  Cena:12299.00
 • Komunikator ProxPAD

  ProxPAD - komunikator z czytnikiem etykiet

  Komunikator ProxPAD umożliwia odtworzenie komunikatu poprzez przeciągnięcie etykietki po polu komunikatora.

  ProxPAD umożliwia przypisanie komunikatów do etykiet z symbolami, wyrazami czy małymi obiektami.

  Cena:3999.00
 • Urządzenie GridPad Pro 11

  Grid Pad Pro 11 - urządzenie do komunikacji i sterowania otoczeniem

  GridPad Pro 11 to lekkie, przenośne urządzenie wspomagające komunikację oraz pozwalające na sterowanie otoczeniem.  Wyposażone jest w oprogramowanie Grid 3, które pozwala na komunikację, prostą obsługę komputera oraz sterowanie różnymi sprzętami w otoczeniu.

  zapytaj o cenę
 • Komunikator GoTalk NOW + iPad Mini

  GoTalk NOW + iPad Mini - zestaw do komunikacji alternatywnej

  Komunikator GoTalk NOW + iPad Mini to gotowy do użytku zestaw składający się z urządzenia iPad Mini w specjalnej osłonce zabezpieczającej wraz z oprogramowaniem wspomagającym komunikację alternatywną GoTalk NOW.

  Cena:3899.00
 • Zaślepki do komunikatorów Tech/Caps

  Tech/Caps - zaślepki do komunikatorów Tech

  Zaślepki umożliwiające zablokowanie części pól komunikatora i dostosowanie go do potrzeb początkującego użytkownika.

  - Tech/Talk - 4 sztuki.
  - Tech/Speak - 8 sztuk.

  Cena:139.00