W Pracowni Neuropsychologii Klinicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie został opracowany zestaw programów komputerowych wspomagających rehabilitację chorych z afazją, przeznaczony dla specjalistów zajmujących się terapią funkcji językowych (neuropsychologów i neurologopedów).
Przygotowane w formie elektronicznej ćwiczenia obejmują podstawowe funkcje językowe (tworzenie i rozumienie wypowiedzi językowych, czytanie i pisanie). Wzbogacony o ilustracje i prezentacje dźwiękowe materiał został podzielony według poziomów trudności, między innymi ze względu na frekwencyjność i złożoność słów. Do dyspozycji terapeuty pozostaje wiele modyfikacji pozwalających indywidualnie dostosować zadania do aktualnych potrzeb i możliwości konkretnego chorego.
Obsługa programów jest prosta, uwzględnia ograniczenia sprawności ruchowej i poznawczej pacjentów neurologicznych (dostępne również specjalne panele sterownicze lub ekrany dotykowe), nie jest zatem konieczne wcześniejsze doświadczenie chorego w pracy z komputerem.
W badaniach naukowych dotyczących efektywności terapii afazji podkreśla się konieczność maksymalnego zintensyfikowania oddziaływań we wczesnym okresie od zachorowania, kiedy naturalne procesy plastyczności mózgu dają potencjał do jego funkcjonalnej reorganizacji i odbudowy zaburzonych funkcji. Zastosowanie programów komputerowych umożliwia wydłużenie czasu trwania rehabilitacji i jednoczesny trening wielu chorych pod nadzorem jednego terapeuty. Bogata zawartość materiału językowego (ćwiczenia obejmują nawet do kilkudziesięciu poziomów trudności) i liczne dostępne modyfikacje ułatwiają profesjonalną, nowoczesną i atrakcyjną rehabilitację chorych z afazją.
AfaSystem składa się z systemu zarządzającego (katalog pacjentów, przygotowanie zestawów ćwiczeń) oraz dwudziestu pięciu programów (modułów) terapeutycznych, które uporządkowano według kryterium funkcji językowej, na specyfice której opierają się zawarte w poszczególnych programach zadania:
W przygotowaniu są kolejne programy.
AfaSystem w wersji dla pacjenta umożliwia wykonywanie ćwiczeń w domu. UWAGA! Użytkowanie wersji programu dla pacjenta wymaga współpracy z terapeutą posiadającym profesjonalną wersję programu AfaSystem. Pacjent otrzymuje od terapeuty zestaw ćwiczeń dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb, wgrywa go do swojego komputera i uruchamia przy pomocy swojej wersji oprogramowania. Ćwiczenia i wyniki mogą być przenoszone na dowolnym nośniku pamięci: dyskietka, CD, pendrive lub wysyłane pocztą internetową.
Pacjent może ćwiczyć codziennie w domu, program przechowuje jego wyniki, co umożliwia terapeucie modyfikowanie ustawień w kolejnych zestawach w sposób najbardziej dostosowany do możliwości i postępów pacjenta.
Zalecana jest polska wersja językowa systemu operacyjnego.
Uaktualnienie AfaSystemu do najnowszej wersji. Zawiera aktualną wersję programu głównego i modułów terapeutycznych. Instaluje nową wersję narzędzia do przygotowania terapii oraz narzędzia aktualizującego konfigurację AfaSystemu. Aktualizuje dokumentację i system pomocy. Przeznaczone do wszystkich wersji programu. Zalecane przy zmianie systemu operacyjnego na Windows 7 / 8 /10 (w przypadku wersji AfaSystemu zakupionych przed 2010 r.).
Na zamówienie przesyłamy prezentację programu w postaci 8 minutowego filmu szkoleniowo – reklamowego. Firma Harpo wyraża zgodę na nieodpłatne prezentowanie filmu na zebraniach klinicznych, warsztatach, szkoleniach pod warunkiem nie dokonywania zmian i cięć.