Pomoce, sprzęt specjalistyczny i oprogramowanie dla osób niepełnosprawnych zmagających się z innymi dolegliwościami niż dysfunkcja wzroku.
Klawiatury specjalistyczne dla niepełnosprawnych ruchowo są doskonałą pomocą dla osób mających problemy manualne. Większość tego typu klawiatur ma powiększone i lekko działające klawisze. Do wielu modeli tego typu klawiatur dostępne są również specjalne nakładki zapobiegające przypadkowemu naciśnieciu innego klawisza podczas pisania. Dostępne są też specjalne klawiatury dla osób mających problemy w komunikowaniu się.
Z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo, sparaliżowanych lub po prostu mającyh problemy manualne, powstało wiele urządzeń, które mają na celu zastąpić klasyczną mysz komputerową i dzięki temu umożliwić korzystanie z komputera.
Urządzenia do sterowania wzrokiem mogą zastąpić zarówno mysz jak i klawiaturę komputerową. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problem ze sterowaniem komputerem za pomocą ruchów głowy, czy innymi urządzeniami zastępującymi mysz.
System IntelliGazeTM składa się z eyetrackera, podłączanego do komputera za pomocą kabla USB i mocowanego do monitora adapterem VESA oraz oprogramowania pozwalającego, po jednokrotnej, prostej kalibracji, na kontrolowanie wszystkich aplikacji działających z systemem Windows.
BIGtrack to pierwotnie zaprojektowane dla dzieci urządzenie posiada właściwości, które sprawiają, iż jest ono wartościowym narzędziem dla użytkowników mających problemy z obsługą tradycyjnej myszy.
BJoy Button to myszka, którą obsługuje się za pomocą ośmiu przycisków, kliknięcie których odpowiada za poszczególne funkcje myszki.
BJoy Chin jest zaprojektowana tak, by za pomocą ruchu głowy sterować ruchem kursora. Podbródek opieramy wygodnie na specjalnie wyprofilowanym podparciu i możemy przystąpić do pracy! Klikanie odbywa się poprzez naciśnięcie przycisków znajdujących się na bokach podparcia.
BJoy Hand A to ergonomiczny joystick, którego kształt i wielkość pozwalają na to, by mieścił się w dłoni, a obsługiwany był za pomocą delikatnego ruchu palca.
BJoy Hand C jest bardzo podobny do BJoy Hand A, jednak wymaga mniejszej precyzji w zakresie ruchu. Daje możliwość ruchu kursora w ośmiu kierunkach, mieści się w dłoni, jego konstrukcja opiera się na mikroprzycisku stanowiącym joystick oraz czterech bardzo czułych przyciskach do których można przypisać różne funkcje.
BJoy Ring to urządzenie podłączone do komputera za pomocą wejścia USB. Po podłączeniu, joystick wózka inwalidzkiego spełnia funkcje myszy komputerowej. Klikanie odbywać się może za pomocą dodatkowych przycisków.
Urządzenie BJoy Stick A skonstruowane zostało na wzór joysticków używanych do prowadzenia wózków inwalidzkich – chodzi o łatwą dostępność do dużych przycisków oraz o niewielki ruch jaki jest wymagany do kierowania rączką joysticka. BJoy Stick A zastępuje funkcje tradycyjnej myszy komputerowej.
BJoy Stick C pozwala na precyzyjne ruchy kursora, mimo braku precyzyjnych ruchów rąk. Nie wymaga dużej siły, a sztywność rączki joysticka niweluje problem niekontrolowanych ruchów kursora. BJoy Stick C zastępuje funkcje tradycyjnej myszy komputerowej.
Urządzenie EyeTech reprezentuje technologie eyetrackingu – śledzenia ruchu gałek ocznych przez kamery umieszczane na komputerze. Ruchy gałek ocznych bezpośrednio odpowiadają za ruchy kursora, urządzenie to umożliwia obsługę aplikacji komputerowych osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Bardzo lekkie (47,2 g) bezprzewodowe urządzenie zaprojektowane, by pomóc tym osobom, które ze względu na ograniczone możliwości nie mogą w pełni korzystać z technologii. GlassoUse, który jest rodzajem myszy alternatywnej, daje możliwość kontrolowania komputera, tabletu czy telewizora z funkcją Smart TV.
Wersja Pro pozwala na podłączenie trzech urządzeń.
HeadMouse zastępuje standardową mysz komputerową. Przeznaczona jest dla osób, które nie mogą używać rąk lub mają problemy z obsługą tradycyjnej myszy. HeadMouse przekształca naturalne ruchy głowy użytkownika w ruch wskaźnika myszy.