KINKA Eye Tracker Games to zestaw gier zaprojektowanych na eye trackery z myślą o dzieciach, którym granie do tej pory sprawiało trudność. Przeznaczone są do pracy nad poprawieniem komunikacji. Mogą być wykorzystywane w terapii dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, stwardnieniem zanikowym bocznym, zanikami mięśni, również w terapii osób po urazach rdzenia kręgowego, udarach oraz z zespołem Retta.
KINKA Games jest zestawem gier przyjaznych, kolorowych i intuicyjnie zaprojektowanych, z możliwością dostosowania każdej gry pod indywidualne predyspozycje dziecka. Jeżeli tylko dziecko ma przed sobą wyzwania związane z kontaktem wzrokowym lub jest też trwale unieruchomione, to takie aplikacje mogą być dla niego świetną pomocą w terapii oraz rehabilitacji.
Gry dostarczają też mnóstwo zabawy. Wystarczy tylko spojrzenie, żeby zaczęły dziać się niesamowite rzeczy: za pomocą wzroku można kierować autem, nadmuchiwać balony, rozgniatać potwory i wysadzać bomby!
KINKA Games przystosowana jest do różnych Eye Trackerów.
Funkcje
W oprogramowaniu stosujemy wiele rozwiązań, zwiększających jego dostępność i umożliwiających pracę z osobami na różnym poziomie rozwoju:
- 20 różnych gier, które można odpowiednio dostosować i zmodyfikować,
- od 3 do 5 poziomów trudności (od superłatwego do supertrudnego),
- możliwość ustawienia koloru tła (5 różnych kolorów),
- możliwość włączenia celownika, który będzie pokazywał aktualne miejsce, na które patrzy dziecko,
- obsługiwanie interfejsu (menu, ustawień) również przez spojrzenie, nie tylko kliknięcie myszką oraz za pomocą dotyku,
- tworzenie profilu dla każdej osoby, na których zapisane będą indywidualne preferencje,
- możliwość obejrzenia wszystkich wyników w specjalnej sekcji z raportami,
- kilkanaście wersji językowych,
- ustalanie poziomu głośności osobno dla dźwięków i muzyki.
Grupy gier
Gry podzielone są na 5 różnych grup, które koncentrują się na rozwijaniu konkretnych umiejętności:
- Koncentracja wzroku na nieruchomym obiekcie – w tej grupie znajdują się gry, których główną aktywnością jest skupienie wzroku na obecnym na obrazku obiekcie. Najważniejszym celem jest tutaj wyodrębnienie jakiegoś przedmiotu lub obrazka i wywołanie na nim efektu za pomocą spojrzenia. Dziecko uczy się nie tylko analizy otoczenia, ale także tego, że jego spojrzenie ma wpływ, może wywołać jakiś efekt.
- Koncentracja wzroku na ruchomym obiekcie – głównym zadaniem w tej grupie gier jest podobnie jak wyżej, wychwycenie za pomocą wzroku jakiegoś przedmiotu lub zwierzęcia. Różnica polega jednak na tym, że obiekt się porusza. Może to być duże wyzwanie dla dziecka, dlatego terapeuta lub rodzic ma możliwość zadecydowania o tym, jak dużo będzie danych obiektów na planszy oraz jak szybko będą się poruszać.
- Przytrzymywanie wzroku – w tej kategorii celem gier jest przytrzymanie wzroku przez dłuższy czas na obiekcie. Dziecko uczy się że nie wystarczy spojrzenie, aby zobaczyć co się dalej stanie, ale wymagana jest od niego większa koncentracja i utrzymanie wzroku w jednym miejscu przez kilka sekund. W zależności od poziomu trudności jest to ułamek sekundy lub 2, 3 albo nawet 4 sekundy. Dziecko może oczywiście mrugać – program ignoruje krótkie i przypadkowe mikroruchy oka.
- Wodzenie wzrokiem – wodzenie wzroku za obiektem polega na tym, że dziecko cały czas kieruje wzrok w stronę, w którą przemieszcza się jakiś przedmiot. Gdy dziecko odwróci wzrok, ścieżka ruchu zostaje przerwana. Jest to bardzo trudna umiejętność, bo wymaga dużej koncentracji i samozaparcia ze strony dziecka, ale jakże satysfakcjonująca, gdy uda osiągnąć się cel!
- Inne – znajdują się tu gry które na pewno realizują mnóstwo celów terapeutycznych, ale przede wszystkim mają być dla dziecka zabawą. Wzbudzanie poczucie sprawstwa u osoby, która zazwyczaj niewiele może zrobić bez pomocy innych, to cel który sami sobie stawiamy. Tutaj właśnie znajdują się gry, które realizują ten cel.