W tej kategorii znajdą Państwo ofertę sprzętu i oprogramowania specjalistycznego oraz urządzeń codziennego użytku dla niewidomych i słabowidzących.
W tej kategorii oferujemy programy udźwiękawiające, powiększająco-udźwiękawiające i powiększające.
Program udźwiękawiający komputer (ang. screen reader) to program komputerowy, który rozpoznaje i interpretuje informacje wyświetlane na monitorze komputera, a następnie przedstawia je użytkownikowi w postaci głosowej lub przesyła do monitora brajlowskiego (inaczej linijki brajlowskiej).
Wiele systemów operacyjnych zawiera wbudowane screen readery takie jak Narrator (MS Windows), VoiceOver (iOS Inc MacOS X),TalkBack (Android) i inne. Olbrzymin powodzeniem cieszy się też bezpłatny program udźwiękawiający NVDA (kliknij tutaj, aby przejść do polskiej strony projektu). Niemniej jednak, ciągle niesłabnącym powodzeniem cieszą się produkty komercyjne, jak np. Jaws, Window-Eyes (już nierozwijany) czy Hal.
Programy powiększająco-udźwiękawiające są przeznaczone dla osób słabowidzących, które nie są w stanie czytać z ekranu komputera, kiedy ten pracuje w standardowej rozdzielczości.
Podstawowym zadaniem tej kategorii programów jest powiększanie wyświetlanej na ekranie treści. Praktycznie każdy z programów daje możliwość pracy w trybie powiększania pełnoekranowego, w trybie lupy czy dokowanych okien, itp. Można też stosować tryby fałszywych kolorów (negatyw, duży kontast, inwersja kolorów czy kolory własne). Dzięki temu osoby słabowidzące mogą efektywnie pracować na komputerze.
Udźwiękowienie systemu operacyjnego Windows jakie dają tego typu programy jest zwykle mniej doskonałe od oferowanego przez klasyczne screenreadery (programy udźwiękawiające). Dlatego programy te należałoby raczej nazywać programami powiększającymi z mową. Wyjątek stanowi tu Supernova, która jest połączeniem screenreadera Hal i programu powiększającego Lunar.
Programy te, za wyjątkiem Supernovej, nie obsługują też monitorów brajlowskich.
Programy powiększające system Windows umożliwiają pracę na komputerze osobom z dysfunkcją wzroku, które nie potrzebują udźwiękowienia, ale nie mogą pracować przy standardowych ustawieniach rozdzielczości monitora.
Programy powiększające oferują zdecydowanie więcej możliwości niż standardowa lupa systemowa. Mogą pracować w różnego rodzaju trybach powiększenia, np.: powiększenie pełnoekranowe, lupa, okno zadokowane, ekran podzielony, itp. Zapewniają też o wiele wyższą jakość powiększanego obrazu, a ich skróty nie konfliktują z pisaniem polskich znaków diakrytycznych, jak miało to miejsce w lupie oferowanej od Windows 7 czy pierwszych edycjach Windows 10. Microsoft w nowszych edycjach polskiej wersji językowej Windows 10 zrezygnował z kilku skrótów klawiszowych lupy. Chociaż występują one w oficjalnych materiałach poomocy technicznej.
Syntezatory mowy to programy komputerowe zamieniające tekst na mowę. W zależności od syntezatora, możemy uzyskać bardzo dokładną wymowę także słów nietypowych, literowanie różnych skrótów, odczytywanie liczb, w tym również ułamków oraz odczytywanie dat poprzez dekomponowanie liczb.
W celu udźwiękowienia komputera, syntezator musi współpracować z programem udźwiękawiającym.
Odtwarzacze książek mówionych pozwalają na czytanie książek w formacie DAISY, mp3 i NPN-Czytak, a także książek i dokumentów tekstowych.
Odtwarzacze książek mówionych pozwalają osobom niewidomym i słabowidzącym na obcowanie z literaturą. Dzięki udźwiękowionemu menu, mogą być bezproblemowo obsługiwane przez osoby niewidome. Wszystkie obecnie oferowane odtwarzacze mają wbudowany dyktafon cyfrowy, a większość także szereg innych dodatkowych funkcji. Oferta tego typu urządzeń jest bogata, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Lupy elektroniczne pełnią rolę poręcznych, czasem wręcz kieszonkowych, powiększalników, które zawsze można mieć przy sobie, by móc przeczytać nawet najdrobniejszy tekst na etykietach produktów, metki czy rozkłady jazdy.
Cechą charakterystyczną lup elektronicznych jest to, że oferują duży stopień powiększania przy relatywnie dużym polu widzenia w stosunku do lup optycznych. Wiele ze współczesnych lup elektronicznych wyposażonych jest w kamery klasy HD, dzięki czemu oferują doskonałą jakość obrazu.
Powiększalniki ekranowe (zwane też telewizyjnymi) mogą wyświetlać powiększony obraz na telewizorze, monitorze komputera lub laptopa, albo na będącym ich integralną częścią ekranie. W zależności od konstrukcji i sposobu współpracy z ekranem, powiększalniki mogą być przenośne i stacjonarne.
Urządzenia te oferują bardzo duże poziomy powiększania. Wiele ze współczesnych powiększalników ekranowych wyposażonych jest w kamery i monitory HD, dzięki czemu jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Praktycznie standardem jest stosowanie różnych trybów tzw. fałszywych kolorów. Niektóre z powiększalników mogą jednocześnie obsługiwać podłączony do nich komputer, dzieki czemu można skonstruować sobie w domu czy w szkole doskonałe, uniwersalne stanowisko pracy.
Kilka modeli oferowanych obecnie powiększalników jest wyposażonych w moduł OCR i syntezator mowy, dzięki czemu osoba słabowwidząca może oprócz obserwowania powiększonego tekstu odsłuchać go.
Mówiący kalkulator umożliwiający samodzielną pracę osobie niewidomej.
Kalkulator umożliwiający nie tylko wykonywanie podstawowych operacji arytmentycznych, ale także wiele innych funkcji.
Kieszonkowy kalkulator mówiący w języku polskim. Urządzenie głośno odczytuje wyraźnym, damskim głosem wszystkie liczby oraz funkcje i działania wprowadzone przez użytkownika. Na ekranie LCD mieści się 8 znaków. Dodatkowo zegar, alarm i zmiana głośności.
Urządzenie nieodzowne osobom niewidomym
Urządzenie wypowiada, głośnym i wyraźnym głosem, aktualny czas (godziny, minuty, sekundy) oraz bieżącą datę. Posiada możliwość regulacji głośności.
Głosy Nuance Vocalizer Expressive to naturalna, najwyższej jakości mowa z komputera. Duży wybór języków i głosów, niezawodne działanie i przyjemnie brzmiąca mowa to głowne zalety tego syntezatora.
UWAGA! Głos może być dostarczony bezpłatnie w wersji elektronicznej drogą mailową w postaci linku do pobrania i klucza aktywacyjnego.
Naklejki brajlowskie na zwykła klawiaturę QWERTY są idealne na początek pracy z komputerem, do czasu nauczenia się klawiatury na pamięć.
Notes brajlowski łączony spiralą.
Do wyboru są następującenotesy:
- kieszonkowy o wymiarach: wys. 14,5 cm x szer. 10,5 cm,
- kieszonkowy o wymiarach: wys. 10 cm x szer. 15,5 cm,
- zeszytowy o wymiarach: wys. 25cm x szer. 18 cm.
ONYX Deskset HD to przenośny powiększalnik ze zintegrowanym monitorem służący osobom słabowidzącym do czytania, pisania i przeglądania powiększonych tekstów i obrazów znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko od kamery. Choć urządzenie nie jest może mobilne w równym stopniu jak ONYX Portable HD, to znajduje zastosowanie zarówno w domu, jak w szkole, na uczelni czy w pracy.
ONYX OCR to stylowy, przenośny powiększalnik wideo, który nie tylko powiększa wydrukowane dokumenty ale dzięki funkcji rozpoznawania tekstu pełni rolę urządzenia lektorskiego, czytającego na głos powiększane dokumenty.
ONYX Portable HD to lekki, przenośny powiększalnik służący osobom słabowidzącym do czytania, pisania i przeglądania powiększonych tekstów i obrazów, znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko od kamery. Urządzenie jest przydatne w domu, w szkole, na uczelni, w pracy.
OneStep Reader Multi (wcześniej znany jako KNFB Reader Enterprise) to program rozpoznający tekst na systemy operacyjne iOS i Android. Umożliwia szybki odczyt tekstu drukowanego na głos. Łącząc technologię fotografii cyfrowej z najnowocześniejszymi urządzeniami stworzono aplikację, dostosowaną specjalnie do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, które dzięki niej uzyskają najszybszy i najwydajniejszy dostęp do tekstów drukowanych.
Orion ECE to doskonały odtwarzacz książek z wbudowanym dyktafonem cyfrowym, który jest rozwinięciem swego poprzednika o nazwie Orion.
Wyposażono go w łącze WiFi, zatem posiada możliwość korzystania z Daisy Online, słuchania radia internetowego i podcastów. Model ten obsługuje karty pamięci SD, a nie micro SD, jak jego poprzednik, co sprawia, że wymiana kart pamięci jest łatwiejsza.
Papier brajlowski do drukarek, maszyn i tabliczek brajlowskich.
Format A4 (210x297 mm), gramatura 140 g
Podana cena dotyczy 1 kg papieru. Na 1 kg papieru składają się ok. 92-93 arkusze A4.
Minimalne zamówienie 5 kg chyba, że papier jest częścią większego zamwienia.