W tej kategorii znajdą Państwo ofertę sprzętu i oprogramowania specjalistycznego oraz urządzeń codziennego użytku dla niewidomych i słabowidzących.
W tej kategorii oferujemy programy udźwiękawiające, powiększająco-udźwiękawiające i powiększające.
Program udźwiękawiający komputer (ang. screen reader) to program komputerowy, który rozpoznaje i interpretuje informacje wyświetlane na monitorze komputera, a następnie przedstawia je użytkownikowi w postaci głosowej lub przesyła do monitora brajlowskiego (inaczej linijki brajlowskiej).
Wiele systemów operacyjnych zawiera wbudowane screen readery takie jak Narrator (MS Windows), VoiceOver (iOS Inc MacOS X),TalkBack (Android) i inne. Olbrzymin powodzeniem cieszy się też bezpłatny program udźwiękawiający NVDA (kliknij tutaj, aby przejść do polskiej strony projektu). Niemniej jednak, ciągle niesłabnącym powodzeniem cieszą się produkty komercyjne, jak np. Jaws, Window-Eyes (już nierozwijany) czy Hal.
Programy powiększająco-udźwiękawiające są przeznaczone dla osób słabowidzących, które nie są w stanie czytać z ekranu komputera, kiedy ten pracuje w standardowej rozdzielczości.
Podstawowym zadaniem tej kategorii programów jest powiększanie wyświetlanej na ekranie treści. Praktycznie każdy z programów daje możliwość pracy w trybie powiększania pełnoekranowego, w trybie lupy czy dokowanych okien, itp. Można też stosować tryby fałszywych kolorów (negatyw, duży kontast, inwersja kolorów czy kolory własne). Dzięki temu osoby słabowidzące mogą efektywnie pracować na komputerze.
Udźwiękowienie systemu operacyjnego Windows jakie dają tego typu programy jest zwykle mniej doskonałe od oferowanego przez klasyczne screenreadery (programy udźwiękawiające). Dlatego programy te należałoby raczej nazywać programami powiększającymi z mową. Wyjątek stanowi tu Supernova, która jest połączeniem screenreadera Hal i programu powiększającego Lunar.
Programy te, za wyjątkiem Supernovej, nie obsługują też monitorów brajlowskich.
Programy powiększające system Windows umożliwiają pracę na komputerze osobom z dysfunkcją wzroku, które nie potrzebują udźwiękowienia, ale nie mogą pracować przy standardowych ustawieniach rozdzielczości monitora.
Programy powiększające oferują zdecydowanie więcej możliwości niż standardowa lupa systemowa. Mogą pracować w różnego rodzaju trybach powiększenia, np.: powiększenie pełnoekranowe, lupa, okno zadokowane, ekran podzielony, itp. Zapewniają też o wiele wyższą jakość powiększanego obrazu, a ich skróty nie konfliktują z pisaniem polskich znaków diakrytycznych, jak miało to miejsce w lupie oferowanej od Windows 7 czy pierwszych edycjach Windows 10. Microsoft w nowszych edycjach polskiej wersji językowej Windows 10 zrezygnował z kilku skrótów klawiszowych lupy. Chociaż występują one w oficjalnych materiałach poomocy technicznej.
Syntezatory mowy to programy komputerowe zamieniające tekst na mowę. W zależności od syntezatora, możemy uzyskać bardzo dokładną wymowę także słów nietypowych, literowanie różnych skrótów, odczytywanie liczb, w tym również ułamków oraz odczytywanie dat poprzez dekomponowanie liczb.
W celu udźwiękowienia komputera, syntezator musi współpracować z programem udźwiękawiającym.
Odtwarzacze książek mówionych pozwalają na czytanie książek w formacie DAISY, mp3 i NPN-Czytak, a także książek i dokumentów tekstowych.
Odtwarzacze książek mówionych pozwalają osobom niewidomym i słabowidzącym na obcowanie z literaturą. Dzięki udźwiękowionemu menu, mogą być bezproblemowo obsługiwane przez osoby niewidome. Wszystkie obecnie oferowane odtwarzacze mają wbudowany dyktafon cyfrowy, a większość także szereg innych dodatkowych funkcji. Oferta tego typu urządzeń jest bogata, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Lupy elektroniczne pełnią rolę poręcznych, czasem wręcz kieszonkowych, powiększalników, które zawsze można mieć przy sobie, by móc przeczytać nawet najdrobniejszy tekst na etykietach produktów, metki czy rozkłady jazdy.
Cechą charakterystyczną lup elektronicznych jest to, że oferują duży stopień powiększania przy relatywnie dużym polu widzenia w stosunku do lup optycznych. Wiele ze współczesnych lup elektronicznych wyposażonych jest w kamery klasy HD, dzięki czemu oferują doskonałą jakość obrazu.
Powiększalniki ekranowe (zwane też telewizyjnymi) mogą wyświetlać powiększony obraz na telewizorze, monitorze komputera lub laptopa, albo na będącym ich integralną częścią ekranie. W zależności od konstrukcji i sposobu współpracy z ekranem, powiększalniki mogą być przenośne i stacjonarne.
Urządzenia te oferują bardzo duże poziomy powiększania. Wiele ze współczesnych powiększalników ekranowych wyposażonych jest w kamery i monitory HD, dzięki czemu jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Praktycznie standardem jest stosowanie różnych trybów tzw. fałszywych kolorów. Niektóre z powiększalników mogą jednocześnie obsługiwać podłączony do nich komputer, dzieki czemu można skonstruować sobie w domu czy w szkole doskonałe, uniwersalne stanowisko pracy.
Kilka modeli oferowanych obecnie powiększalników jest wyposażonych w moduł OCR i syntezator mowy, dzięki czemu osoba słabowwidząca może oprócz obserwowania powiększonego tekstu odsłuchać go.
Exigo to przenośny powiększalnik z dwoma ekranami, szczególnie przydatny dla niedowidzących uczniów i studentów. Jest to jedyny powiększalnik umożliwiający równoczesne śledzenie tablicy i podręcznika lub zeszytu. Komfort i szybkość pracy zapewniają dwie kamery z 10,5-calowymi wyświetlaczami tabletów Samsung. Jedna z kamer przeznaczona jest do bliży, druga do dali.
Urządzenie posiada dwa tryby: minutnika oraz zegarka. Wszystkie funkcje urządzenia posiadają komunikaty głosowe, dzięki czemu osoba niewidoma może samodzielnie ustawić godzinę, czas do odliczenia przez minutnik albo sprawdzić godzinę.
TOPAZ HD to prosty w użyciu, a jednocześnie pełen przydatnych funkcji powiększalnik stacjonarny łączący praktyczną wydajność, wielofunkcyjność i użyteczność. Występuje w trzech wersjach wielkości ekranu: 20,22 i 24 cale.
Urządzenie nieodzowne osobom niewidomym
Urządzenie wypowiada, głośnym i wyraźnym głosem, aktualny czas (godziny, minuty, sekundy) oraz bieżącą datę. Posiada możliwość regulacji głośności.
TOPAZ XL HD to najlepszy produkt firmy Freedom, posiadający kamerę w jakości HD i możliwość podłączenia do komputera. Oferowany jest w trzech wersjach wielkości ekranu i jako sama kamera.
Ładowarka typu power bank i dodatkowa bateria do lupy Compact Touch HD stanowią jedno urządzenie, będące doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników korzystających z lupy poza domem, dla których standardowe trzy godziny pracy z lupą są niewystarczające. Ładowarka i bateria w jednym dla Compact Touch HD są umieszczone w specjalnym uchwycie do lupy.
Looky+ to rozbudowana wersja, znanej już i sprawdzonej lupy elektronicznej Looky.
Mała, przenośna, łatwa w obsłudze lupa elektroniczna o wadze zaledwie 200 gramów. Wyświetlany obraz na monitorze LCD może być czarno-biały, biało-czarny, żółto-niebieski, czarno-żółty lub kolorowy.
Elektroniczna, ultradźwiękowa sonda służąca osobie niewidomej do badania otoczenia.
Stanowi doskonałe uzupełnienie zwykłej białej laski. Przy pomocy fal ultradźwiękowych pomaga użytkownikowi ocenić odległość od przeszkody.
Powiększalnik ClearNote HD to doskonała metoda na wyposażenie laptopa, tabletu czy smartfona w narzędzia służące osobom słabowidzącym. W połączeniu z komputerem ClearNote HD powiększa tekst i umożliwia zastosowanie wysokiego kontrastu, oferując obrazy w jakości HD.
Rozbudowana wersja lupy elektronicznej Looky 4+ wyposażona w 5” ekran LCD. Lupa Looky HD 5 oferuje gamę nowoczesnych funkcji takich jak: ekran dotykowy, kamera do oglądania oddalonych obiektów, a nawet możliwość podłączenia do telewizora za pomocą łącza CINCH i HDMI oraz zapisywanie obrazów do pamięci urządzenia. Natomiast prosta obsługa gwarantuje, że Looky HD Touch jest niezastąpioną pomocą dla użytkowników w każdym wieku.
Looky 10 łączy w sobie praktyczność lupy elektronicznej z funkcjonalnością powiększalnika stacjonarnego. To kompaktowe i lekkie urządzenie zostało wyposażone w pokaźny 10.1 calowy wyświetlacz HD, dzięki czemu nawet oddalone przedmioty są zawsze wyraźne. Looky 10 umożliwia nawigowanie po obrazach za pomocą wbudowanego joysticka, dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik może czytać powiększony tekst bez przesuwania urządzenia co zapewnia lepszą kontrolę nad powiększonym obrazem. Zintegrowana podstawka urządzenia zapewnia ergonomiczny kąt nachylenia nad powiększonym tekstem, natomiast łącze HDMI umożliwia podłączenie większego monitora.
Sunu Band – urządzenie wspomagające orientację osób niewidomych i słabowidzących.
Korzystając z radaru i rzeczywistości rozszerzonej, Sunu Band pozwala osobom z wadami wzroku i niewidomym podróżować z pewnością siebie. Użytkownik otrzymuje informacje zwrotne o otaczających go przeszkodach, a współpraca z telefonem pozwala wykorzystać możliwości nowoczesnej nawigacji.