W tej kategorii znajdą Państwo ofertę sprzętu i oprogramowania specjalistycznego oraz urządzeń codziennego użytku dla niewidomych i słabowidzących.
W tej kategorii oferujemy programy udźwiękawiające, powiększająco-udźwiękawiające i powiększające.
Program udźwiękawiający komputer (ang. screen reader) to program komputerowy, który rozpoznaje i interpretuje informacje wyświetlane na monitorze komputera, a następnie przedstawia je użytkownikowi w postaci głosowej lub przesyła do monitora brajlowskiego (inaczej linijki brajlowskiej).
Wiele systemów operacyjnych zawiera wbudowane screen readery takie jak Narrator (MS Windows), VoiceOver (iOS Inc MacOS X),TalkBack (Android) i inne. Olbrzymin powodzeniem cieszy się też bezpłatny program udźwiękawiający NVDA (kliknij tutaj, aby przejść do polskiej strony projektu). Niemniej jednak, ciągle niesłabnącym powodzeniem cieszą się produkty komercyjne, jak np. Jaws, Window-Eyes (już nierozwijany) czy Hal.
Programy powiększająco-udźwiękawiające są przeznaczone dla osób słabowidzących, które nie są w stanie czytać z ekranu komputera, kiedy ten pracuje w standardowej rozdzielczości.
Podstawowym zadaniem tej kategorii programów jest powiększanie wyświetlanej na ekranie treści. Praktycznie każdy z programów daje możliwość pracy w trybie powiększania pełnoekranowego, w trybie lupy czy dokowanych okien, itp. Można też stosować tryby fałszywych kolorów (negatyw, duży kontast, inwersja kolorów czy kolory własne). Dzięki temu osoby słabowidzące mogą efektywnie pracować na komputerze.
Udźwiękowienie systemu operacyjnego Windows jakie dają tego typu programy jest zwykle mniej doskonałe od oferowanego przez klasyczne screenreadery (programy udźwiękawiające). Dlatego programy te należałoby raczej nazywać programami powiększającymi z mową. Wyjątek stanowi tu Supernova, która jest połączeniem screenreadera Hal i programu powiększającego Lunar.
Programy te, za wyjątkiem Supernovej, nie obsługują też monitorów brajlowskich.
Programy powiększające system Windows umożliwiają pracę na komputerze osobom z dysfunkcją wzroku, które nie potrzebują udźwiękowienia, ale nie mogą pracować przy standardowych ustawieniach rozdzielczości monitora.
Programy powiększające oferują zdecydowanie więcej możliwości niż standardowa lupa systemowa. Mogą pracować w różnego rodzaju trybach powiększenia, np.: powiększenie pełnoekranowe, lupa, okno zadokowane, ekran podzielony, itp. Zapewniają też o wiele wyższą jakość powiększanego obrazu, a ich skróty nie konfliktują z pisaniem polskich znaków diakrytycznych, jak miało to miejsce w lupie oferowanej od Windows 7 czy pierwszych edycjach Windows 10. Microsoft w nowszych edycjach polskiej wersji językowej Windows 10 zrezygnował z kilku skrótów klawiszowych lupy. Chociaż występują one w oficjalnych materiałach poomocy technicznej.
Syntezatory mowy to programy komputerowe zamieniające tekst na mowę. W zależności od syntezatora, możemy uzyskać bardzo dokładną wymowę także słów nietypowych, literowanie różnych skrótów, odczytywanie liczb, w tym również ułamków oraz odczytywanie dat poprzez dekomponowanie liczb.
W celu udźwiękowienia komputera, syntezator musi współpracować z programem udźwiękawiającym.
Odtwarzacze książek mówionych pozwalają na czytanie książek w formacie DAISY, mp3 i NPN-Czytak, a także książek i dokumentów tekstowych.
Odtwarzacze książek mówionych pozwalają osobom niewidomym i słabowidzącym na obcowanie z literaturą. Dzięki udźwiękowionemu menu, mogą być bezproblemowo obsługiwane przez osoby niewidome. Wszystkie obecnie oferowane odtwarzacze mają wbudowany dyktafon cyfrowy, a większość także szereg innych dodatkowych funkcji. Oferta tego typu urządzeń jest bogata, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
Lupy elektroniczne pełnią rolę poręcznych, czasem wręcz kieszonkowych, powiększalników, które zawsze można mieć przy sobie, by móc przeczytać nawet najdrobniejszy tekst na etykietach produktów, metki czy rozkłady jazdy.
Cechą charakterystyczną lup elektronicznych jest to, że oferują duży stopień powiększania przy relatywnie dużym polu widzenia w stosunku do lup optycznych. Wiele ze współczesnych lup elektronicznych wyposażonych jest w kamery klasy HD, dzięki czemu oferują doskonałą jakość obrazu.
Powiększalniki ekranowe (zwane też telewizyjnymi) mogą wyświetlać powiększony obraz na telewizorze, monitorze komputera lub laptopa, albo na będącym ich integralną częścią ekranie. W zależności od konstrukcji i sposobu współpracy z ekranem, powiększalniki mogą być przenośne i stacjonarne.
Urządzenia te oferują bardzo duże poziomy powiększania. Wiele ze współczesnych powiększalników ekranowych wyposażonych jest w kamery i monitory HD, dzięki czemu jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Praktycznie standardem jest stosowanie różnych trybów tzw. fałszywych kolorów. Niektóre z powiększalników mogą jednocześnie obsługiwać podłączony do nich komputer, dzieki czemu można skonstruować sobie w domu czy w szkole doskonałe, uniwersalne stanowisko pracy.
Kilka modeli oferowanych obecnie powiększalników jest wyposażonych w moduł OCR i syntezator mowy, dzięki czemu osoba słabowwidząca może oprócz obserwowania powiększonego tekstu odsłuchać go.
Powiększalnik stacjonarny z funkcją odczytywania na głos.
Acuity OCR to najnowszy powiększalnik czytający na głos. Oparty na sprawdzonej technologii powiększalnika i-See Acuity OCR oferuje funkcjonalność swojego poprzednika oraz najnowsze rozwiązania ułatwiające dostęp. Acuity został wyposażony w ergonomiczny panel kontrolny i ekran dotykowy umożliwiający łatwe sterowanie odczytywaniem tekstu na głos.
Amigo HD jest prostym w obsłudze przenośnym powiększalnikiem, z dużym 7” wyświetlaczem. Zapewnia krystalicznie czysty obraz z dowolnej odległości. Sprawdza się doskonale jako pomoc w pracy, w domu i poza nim.
Polskie urządzenie czytające dowolny tekst drukowany, nawet gazety o słabej jakości druku i faksy. Po podłączeniu do Internetu udostępnia obsługę poczty elektronicznej oraz umożliwia przeglądanie stron www.
Polskie urządzenie czytające dowolny tekst drukowany, nawet gazety o słabej jakości druku i faksy.
Dzięki prostocie obsługi Auto-Lektor Light idealnie nadaje się dla osób nie znających podstaw obsługi komputera i nie korzystających z Internetu. Wszystkie elementy Auto-Lektora Light zintegrowane są w jednej estetycznej obudowie, co ułatwia obsługę i przenoszenie. Urządzenie jest gotowe do użycia od razu po podłączeniu do źródła prądu.
Bierley ColorMouse to ergonomiczna i łatwa w użyciu "lupa elektroniczna", którą można podłączyć do dowolnego telewizora. Jest ergonomiczna i łatwa w użyciu.
Bierley ColorMouse występuje również w wersjach:
- RM - umożliwia poza wyświetlaniem kolorowym, oglądanie w trybie czarno-białym i w negatywie (biało-czarny),
- USB -podłączana do komputera za pomocą złącza USB 2.0.
Blaze ET to kolejny rewolucyjny, posiadający OCR multi-odtwarzacz książek, dokumentów, muzyki, podcastów itd. To nieco bogatsza wersja urządzenia Blaze EZ.
Blaze ET jest kolejnym po Blaze EZ odtwarzaczem książek mówionych. Ma Bluetooth, WiFi - można na nim słuchać internetowego radia plików Daisy i podcastów w sieci. Do dyspozycji jest także dyktafon nagrywający w formatach wav i mp3!
BlindShell Classic 2 to prosty w obsłudze telefon komórkowy dla niewidomych i słabowidzących. Najnowsza generacja tego unikalnego telefonu komórkowego dedykowanego dla osób z wadą wzroku, posiada wyraźniejszą w dotyku, fizyczną klawiaturę co zapewnia szybką, bezwzrokową obsługę telefonu. Classic 2 jest też urządzeniem bardziej niezawodnym i wyposażony jest w lepsze podzespoły oraz dodatkowe funckje.
Nowoczesna i doskonała konstrukcja drukarki Braille Box V4 zapewnia wysoką wydajność. Jest idealnym rozwiązaniem, zapewniającym doskonałą jakość druku punktu brajlowskiego. Dodatkową zaletą jest profesjonalny podajnik papieru brajlowskiego, który zapewnia perfekcyjną pracę. Braille Box V4 jest pierwszą drukarką „zamkniętą”. Dzięki temu poziom wytwarzanego hałasu jest mniej więcej tak niski, jak przy druku na zwykłej drukarce atramentowej.
Nowoczesna i doskonała konstrukcja drukarki Braille Box V5 zapewnia wysoką wydajność drukowania. Jest idealnym rozwiązaniem, zapewniającym doskonałą jakość druku punktu brajlowskiego. Dodatkową zaletą jest profesjonalny podajnik papieru brajlowskiego, który zapewnia perfekcyjną pracę. Braille Box V5 jest pierwszą drukarką „zamkniętą”. Dzięki temu poziom wytwarzanego hałasu jest mniej więcej tak niski, jak przy druku na zwykłej drukarce atramentowej.
BrailleNote Touch dostępny jest w dwóch wersjach:
- z 18-znakową linijką brajlowską,
- 32-znakową linijką brajlowską.
Wyświetlona pierwotnie cena dotyczy wersji z 18-znakową linijką brajlowską.
Klawiatura BraillePen 12 Touch to znana już doskonale klawiatura BraillePen 12, która została wzbogacona o 12 klawiszy kursora dotykowego, w postaci sensorów, umieszczonych nad linijką brajlowską.
Współpracuje z iPhonem, iPodem i iPadem.
UWAGA! Dostępny jest też zestaw z iPhonem w cenie 8499 złotych.
BraillePen 14 to najnowszy model znanych i uznanych na świecie terminali brajlowskich BraillePen.
BraillePen 14 w całkiem nowej stylistyce posiada 14 znakowy wyświetlacz brajlowski z unikatowymi czujnikami dotykowymi. Wzbogacony również został o tryb aplikacji z funkcjami zegarka, stopera i rozbudowanym notatnikiem.
UWAGA! Dostępny jest również zestaw:
- BraillePen 14 z z iPhonem 13. Wyświetlana pierwotnie cena dotyczy samego monitora BraillePen 14.