komunikacja alternatywna

W tej kategorii prezentujemy, zapewniajÄ…cy osobom majÄ…cym problemy z komunikowaniem siÄ™, sprzÄ™t i oprogramowanie do tak zwanej komunikacji alternatywnej, a także oprogramowanie aktywizujÄ…ce dla osób niepeÅ‚nosprawnych intelektualnie.

  • przyciski i interfejsy

    Specjalne przyciski i interfejsy mają służyć osobom niepełnosprawnym ruchowo do sterowania urządzeniami, albo zastępują przyciski myszy komputerowej. Bardzo często używa się ich jako uzupełnienie urządzeń zastępujących myszkę.

  • komunikatory

    Komunikatory to urzÄ…dzenia, których zadaniem jest zapewnić komunikacjÄ™ osoby niepeÅ‚nosprawnej z otoczeniem. SÄ… to urzÄ…dzenia niezależne od komputera, majÄ…ce za zadanie wspomóc komunikacjÄ™. Nagrywa siÄ™ na nie wiadomoÅ›ci (sÅ‚owa, zdania), które można nastÄ™pnie odtworzyć poprzez naciÅ›niÄ™cie przycisku. Każdy komunikat może być odtwarzany dowolnÄ… ilość razy.

    Komunikatory mogÄ… zawierać od jednej po kilkaset wiadomoÅ›ci. DziÄ™ki tym urzÄ…dzeniom osoby niemówiÄ…ce lub majÄ…ce problemy z mowÄ… mogÄ… przekazać istotne informacje np. o sobie, o ważnych wydarzeniach, wyrażać swoje potrzeby, pragnienia, emocje, myÅ›li, czy uczestniczyć w dyskusji. Ponadto komunikatory pozwalajÄ… na weryfikacjÄ™ wiedzy. DziÄ™ki nim uczniowie mogÄ… odpowiadać na lekcjach, zwiÄ™kszajÄ… autonomiÄ™.

  • oprogramowanie wspomagajÄ…ce komunikacjÄ™

    Oprogramowanie wspomagajÄ…ce komunikacjÄ™ alternatywnÄ… przeznaczone jest dla osób majÄ…cych problemy z mówieniem. Oprogramowanie można zainstalować na komputerze, tablecie, telefonie dziÄ™ki czemu urzÄ…dzenia te stajÄ… siÄ™ narzÄ™dziem komunikacji. Bazy symboli sprawiajÄ…, że programy te sÄ… dostÄ™pne również dla osób nie potrafiÄ…cych czytać i pisać. Syntezator mowy pozwala zaÅ› osobie niemówiÄ…cej na gÅ‚osowe wyrażanie swoich emocji, potrzeb, opinii, poglÄ…dów oraz dyskusje na dowolne tematy.

    Różne opcje dostÄ™pu do programów za pomocÄ… myszki, klawiatury, ekranu dotykowego, pojedynczego przycisku, sterowania wzrokiem sprawiajÄ…, że aplikacje te mogÄ… być obsÅ‚ugiwane przez osoby z różnymi dysfunkcjami. Bogactwo funkcji sprawia, że programy te sÄ… nieocenionym narzÄ™dzie wspóÅ‚pracy nauczyciela i niepeÅ‚nosprawnego ucznia.

     

  • syntezatory mowy

  • oprogramowanie aktywizujÄ…ce i edukacyjne

    Niektóre dzieci ze wzglÄ™du na ograniczenia ruchowe lub poznawcze majÄ… trudnoÅ›ci w posÅ‚ugiwaniu siÄ™ plastelinÄ…, farbkami, kredkami czy dÅ‚ugopisem. Takie dzieci mogÄ… skorzystać z różnego rodzaju programów multimedialnych, które można obsÅ‚ugiwać nawet jednym specjalnym przyciskiem, dziÄ™ki czemu dziecko nawet z wiÄ™kszÄ… niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… ruchowÄ… może samodzielnie rysować, malować, ukÅ‚adać puzzle, uczyć siÄ™ liter, cyfr, ksztaÅ‚tów, kolorów, a nawet grać w różne gry.

    Oprogramowanie aktywizujÄ…ce i edukacyjne wszechstronnie wspomaga rozwój dziecka z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, dajÄ…c mu narzÄ™dzia do twórczego dziaÅ‚ania, a tym samym zapewniajÄ…c poczucie sprawstwa. Dziecko uÅ›wiadamia sobie, że posÅ‚ugiwanie siÄ™ myszkÄ… i innym oprzyrzÄ…dowaniem zwiÄ…zanym z programem wywoÅ‚uje okreÅ›lony efekt na ekranie komputera. Programy przyczynowo-skutkowe, do Å‚atwego rysowania oraz różnego rodzaju gry edukacyjne rozwijajÄ… percepcjÄ™ wzrokowÄ…, sÅ‚uchowÄ…, koordynacjÄ™ wzrokowo-sÅ‚uchowo-ruchowÄ…, wprowadzajÄ… w Å›wiat kolorów, ksztaÅ‚tów, dźwiÄ™ków, rozwijajÄ… zdolnoÅ›ci poznawcze: myÅ›lenie, spostrzegawczość, koncentracjÄ™, uwagÄ™, ksztaÅ‚tujÄ… umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowe, rozwijajÄ… umiejÄ™tnoÅ›ci szkolne: liczenie, czytanie i pisanie.

    Poza tym oprogramowanie multimedialne stanowi również doskonaÅ‚e uzupeÅ‚nienie pracy nauczyciela pozwalajÄ…c na uatrakcyjnienie zajęć, dostosowanie programów nauczania, atrakcyjne narzÄ™dzie utrwalania przyswojonej wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ci. Ogólnie można wiÄ™c powiedzieć, że programy aktywizujÄ…ce i edukacyjne stanowiÄ… doskonaÅ‚e wsparcie rozwoju dziecka, czy osoby dorosÅ‚ej z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… intelektualnÄ…, jak również wsparcie dla rodziców, nauczycieli i terapeutów.

  • oprogramowanie wspomagajÄ…ce naukÄ™ sterowania wzrokiem

    Dla niektórych osób niepeÅ‚nosprawnych sterowanie wzrokiem jest jedynym sposobem, aby w peÅ‚ni realizować wszystkie funkcje myszki czyli obsÅ‚ugiwać komputer zyskujÄ…c w ten sposób wiÄ™kszÄ… niezależność. Jednak sterowania komputerem za pomocÄ… wzroku trzeba siÄ™ nauczyć. Do tego celu przeznaczone jest specjalne oprogramowanie, które wspomaga doskonalenie kolejnych umiejÄ™tnoÅ›ci sterowania myszkÄ… za pomocÄ… wzroku: od przesuwania kursora, pojedynczych i podwójnych kliknięć, po przeciÄ…ganie obiektów i realizacjÄ™ wszystkich funkcji myszki.

    Opanowanie umiejÄ™tnoÅ›ci sterowania komputerem za pomocÄ… wzroku zapewnia osobie z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… ruchowÄ… wiÄ™kszÄ… niezależność, pozwalajÄ…c na uczestnictwo w życiu spoÅ‚ecznym: zabawÄ™, naukÄ™, pracÄ™ i co najważniejsze komunikacjÄ™. Ponadto oprogramowanie to zawiera również narzÄ™dzie analizy pozwalajÄ…ce na zapisanie w postaci nagraÅ„ czy wykresów wyników sterowania. Takie narzÄ™dzie umożliwia ocenÄ™ i analizÄ™ procesu nabywania kolejnych umiejÄ™tnoÅ›ci sterowania wzrokiem przez użytkownika, stanowiÄ…c doskonaÅ‚e uzupeÅ‚nienie i wsparcie pracy nauczyciela czy terapeuty.

Sortuj wg: